**

PODSUMOWANIE SEZONU WYSTAWOWEGO 2017
"RANKING OPOLSZCZYZNY"

Ostatni weekend stycznia 2018 roku (dokładny termin podamy wkrótce) odbędzie się podsumowanie sezonu wystawowego tzw. "Ranking Opolszczyzny". Zgłoszenia wyników do Rankingu przyjmowane będą w Biurze Oddziału, lub u Kierowników Sekcji. Warunkiem wzięcia udziału w Rankingu jest wpisanie wyników do Karty Sztywnej psa. Wyniki nie wpisane do Karty Sztywnej nie będą brane pod uwagę. Punktację podamy wkrótce!

**

KOMUNIKAT do Hodowców, Kierowników Sekcji, Zastępców

Hodowca w celu umówienia się na przegląd miotu proszony jest o kontakt z Kierownikiem danej Sekcji. Przeglądy miotów szczeniąt proszę zgłaszać Kierownikowi danej SEKCJI na załączonym na stronie Oddziału FORMULARZU.

**

WAŻNY KOMUNIKAT - MIKROCHIPY

W związku z pojawieniem się na polskim rynku mikrochipów z kodem początkowym 900, Główna Komisja Hodowlana ZKwP zwraca się z prośbą, aby hodowcy weryfikowali u lekarzy weterynarii numer mikrochipu przed zachipowaniem.

Zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez ISO oraz ICAR, chipy z kodem 900 nie powinny pojawić się w polskiej dystrybucji. Są to mikrochipy, którym nie nadano unikatowego kodu producenta przez Międzynarodowy Instytut d.s. Rejestracji Zwierząt ICAR w Rzymie Chipy te pochodzą z Chin lub Taiwanu i nie pozwalają na jednoznaczne określenie kraju pochodzenia zwierzęcia poddanego elektronicznej identyfikacji, chipy z kodem 900 mogą powodować problemy dla psów eksportowanych - przy rejestrowaniu psa zagranicą w narodowej organizacji kynologicznej.

Mikrochipy w Polsce powinny zaczynać się od numeru 616.